Papatya Çayı Nedir? Nasıl Tüketilmelidir?

papatya-çayı-nedir

Papatya çayı sağlık açısından birçok faydaları yer almaktadır. İnsanlık tarihinin en eski ve en etkili şifalı bitkisi papatya. Papatya çayı faydaları arasında aklımıza bile gelmeyecek birçok hastalığın tedavisi vardır. Papatya çayının faydalarına geçmeden önce biraz papatyanın kendisinden bahsedelim değil mi? Papatya beyaz taç yaprakları bulunan hoş kokulu bir şifalı bitkidir. Papatya çiçeğinin bilinen anavatanı ülkemizdir.

Bir Bak İstersen: Bir Gecede Mucizeler Yaratan Bal Nedir?

İçinde özellikle de bitkinin yağında bol miktarda antioksidan yer almaktadır. Bundan dolayı sağlık açısından oldukça faydalı bir bitki türüdür. Bilinenlere göre pek bir yan etkisi olmayan papatya çiçeği yağı ve papatya çayı binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Papatyanın Bilinen Faydaları Nelerdir?

Papatya’nın antienflamatuar özelliği cildi sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir. Bunların en başında soğuk algınlığı, bronşit ve üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Bitkisel ilaç olarak kullanılabildiği gibi papatya çayı şeklinde de tüketilmektedir. Papatyanın kurutulmuş hali sindirim sistemini uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu yönüyle de iştah açıcı olarak da içilebilir. Gastrit, karaciğer, safra kesesi ve ishal gibi sindirim şikayetlerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının bilinen faydalarından birkaçını yazımızda sizler için paylaşıyoruz.

Adet Sancılarını Azaltır: Yapılan birçok araştırma sonucu papatya çayının adet kramplarını azalttığı görülmüştür. 2010 yılında yapılan bir araştırma sonuçlarına göre kadınlar 1 ay boyunca papatya çayı içmişler ve araştırmanın sonucunda papatya çayının kadınların adet kramplarında gözle görülür bir azalmaya sebep olduğuna şahit olunmuştur. Ayrıca yapılan araştırmaya katılan kadınlarda adet dönemi kramplarına eşlik eden endişe ve sıkıntı boyutlarında da azalma olduğu görülmüştür.

Diyabet Hastalığına İyi Gelir: Papatya çayının diyabet hastalığı olanlarda kan şekerini düşürdüğü izlenmiştir. Fakat buradan kesinlikle papatya çayının diyabet ilaçları yerine geçebileceği anlaşılmasın. Mevcut tedaviye destek niteliğindedir.

Kemik Erimesini Yavaşlatır: Kemik erimesi tıp dilinde osteoporoz bu hastalığa yakalananlarda kemik kırılmaları ve şekil bozuklukları yaşanmaktadır. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre papatya çayının içinde bulunan anti-östrojenik etkilere sahip olduğu ve kemik yoğunluğunu artırdığı izlenmiştir.

Kanser Önleyici Etkisi: Papatya çayın bazı kanser türlerine hedef aldığı ve onlarla mücadele ettiği bazı bilim adamları tarafından gündeme getirilmiştir.Ancak papatyanın yararları arasında geçen kanser önleyici etkisi üzerinde yapılan çalışmalar halen devam etmektedir.

Uyku Düzensizliğini Giderir: Şifalı bitki çayları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan papatya uyku düzensizliği yaşayanlar içinde oldukça etkilidir. Yine yapılan araştırmalara göre papatya çayı tüketen uyku sorunu yaşayan kişilerin %90’ının çok daha çabuk uykuya daldığı görülmüştür. Bu özelliği sayesinde papatya çayının kaygıyı azaltıp uykuyu tetikleyen reçeteli ilaçlar olan Benzodiazepinlerin yerini alabilecek gibi duruyor.

Bir Bak İstersen: Biberiye Çayı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sindirim Sistemine Olan Faydaları: Alternatif tıpta sindirim sorunu, mide bulantısı ve gaz problemleri gibi birçok sorunun çözümünde yıllardan beri papatya çayı kullanılmaktadır. Yine bazı çalışmalarda ishali önlediği ve sindirimi kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Bir diğer faydası ise mide asiditesini azaltarak ülsere neden olan bakterilerin çoğalmasını engellediği görülmüştür.

Karaciğeri Korur: Karaciğerin korunmasını sağlayan herniarin maddesi papatyanın etkin maddelerinden biridir. Papatya çayının tüketilmesi hem metabolizmanın sağlıklı çalışmasını hem de hem de karaciğerin arındırılmasını sağlar.

Papatya Çayının Diğer Faydaları

  • Ağız iltihaplarını iyileştirir.
  • Bel ve sırt ve ağrılarını hafifletir.
  • Bağırsakları çalıştırıp hareketlendirir.
  • Romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.
  • Bağışıklık sistemini ve boğaz ağrısını alır güçlendirir.
  • Sinüzite iyi geldiği bilinen faydaları arasında yer alır.
  • Gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Sabah bulantılarını ve alerji belirtilerini azalttığı görülmüştür.
  • Papatya çayını diş etlerine sürüldüğünde, diş etlerini rahatlattığı tespit edilmiştir.

Bütün bu özellikler papatya çayının faydaları arasında bilinenleri olup, belki de bilinmeyen daha birçok yararı yer almaktadır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Bütün anneler başta olmak üzere hemen hemen herkesin evinde mutlaka papatya bitkisi bulunmalıdır.

Bir Bak İstersen: Bir Ayda 10 KG Verdiren Diyet Nedir?

Gelelim papatya çayını hazırlamaya;

2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyanın üzerine yarım litre kadar kaynamış su ekleyelim. Bu şekilde 5-6 dakika kadar demlenmesini bekleyelim. Sonra demlenen papatyayı süzerek çayımızı içebiliriz. Arzunuza göre içerisine limon veya balda ekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir