Menopoz nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

menopoz-nedir

Menopoz döneminde vücudumuzda hormonal olarak neler değişmektedir?

Menopoz doğal yollar ile adetin kesilmesi denir. Adet kesilmesi bir anda gerçekleşecek anlamına gelmez. Belirli bir zaman belirtilerini gösterip bir müddet adet düzensizliği olduktan sonra meydana gelmektedir. Bir hastalık türü değildir. Menopoz belirtilerinin ilk olarak 45 ile 48 yaşlarına yaklaşırken görülür. Çünkü bu durum bu yaşlarda görülmektedir.

Bir Bak İstersen: Bir Gecede Mucizeler Yaratan Bal Nedir?

Menopoz döneminde salgılanan hormonlardaki değişim nedeni ile vücut büyük bir değişimin içine girmektedir. Bu değişimlere yol açanlardan birisi de hormonların yol açtığı vajinal kuruluktur. Vajinal kuruluk cinsel isteksizliğin azalmasına sebep olmakta ya da ağrılı cinsel ilişkiler yaşanmaktadır. Kadınlarda bu menepoz  döneminde yaşanan duygusal değişim kendilerini yorgun ve halsiz hissetmelerine sebep olmaktadır. Geceleri aşırı terlemeler gündüzleri ise sıcak basmaları meydana gelir. Depresyon, uykusuzluk, stres, sinir, ağlama nöbetleri menopoz belirtisi sebepleridir.  Bu dönemde kilo almak gibi durumlar kadınları farklı bir duygusal duruma sokabilmektedir. Zihinsel fonksiyonların yavaşlığı da unutkanlığa sebep olmaktadır.

Bir Bak İstersen: Bir Ayda 10 KG Verdiren Diyet Nedir?

Menopoz Döneminde Yaşanan Belirtiler Nelerdir?

Menopoz döneminde nadir olarak da olsa görülen diğer belirtiler ise baş dönmesi ve baş ağrısıdır. İdrar kaçırma gibi durumların olduğu bu dönemde kadınlarda konsantre bozukluğuna bağlı olarak östrojen eksikliği sebebiyle strese yol açmaktadır. Tırnaklarda zayıflık ve güçsüzlük yaşanır. Terlemeler sebebiyle de vücut kokusu değişime uğramaktadır. Eklem  ve baş ağrıları, göğüslerde ağrı, sindirim sorunları, karıncalanma, kaşınma bu dönemin belirtileri arasında bulunur. Menopozdan dolayı vücut oldukça hassaslaşır ve daha önce yaşanmayan alerjiler oluşur. Bağışıklık sistemi hormonlardan dolayı zayıflayabilir ve eski etkisini gösteremeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir