Diyet Nedir? Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

diyet-nedir

Diyet herkesin hayatında mutlaka süreç olmuştur. Hatta isimlerin nitelediği ‘lahana diyeti, yoğurt, ekmeksiz diyet ve kişilere göre diyeti’ gibi diyet olmayan diyet listeleri hayatımıza girdi, ne yazık ki girmeye devam etmekte. Diyet yapacaksanız eğer öncelikle ne demek olduğunu bilmelisiniz çünkü bu isimli diyetlerin sonu kilo kaybının ardından daha fazlasının geri alıp ve sonra başka isimli diyet yemekleri devam ederek döngü oluşturmaktadır. Dolayısı ile bedenler deneme tahtasına moduna girmektedir.

Diyet Bilinçli Şekilde Yapılmalıdır?

Peki, gerçekten bedenimiz ve sağlığımız ve bu kadar değersiz mi? Beslenme uzmanı olmayan kişilerin tavsiyeleriyle veya kulaktan duyma bilgilerle sağlıklı bir kilo verimi ve devamında kilo kontrolü sağlanması kesinlikler mümkün değildir. Maalesef bu konuda beslenme uzmanlarını geride bırakmayı çok seviyoruz ancak yanlış bilgiler ile sağlığımızı bozup daha sonrasında sağlığı tedavi etmek için beslenme uzmanlarına gidiyoruz.

Bir Bak İstersen: Bir Gecede Mucizeler Yaratan Bal Nedir?

Bu döngünün yerine ilk durağınız diyetisyenler olmalıdır. Yolun sonu gideceğiniz yer ise o yolda sabrı ve zamanı göze almanız gerekmektedir. Kazancınız sadece rakamlar değil psikolojik olarak da pek çok olumlu getiri ve sağlık olacaktır. Yanlış yada doğru diyetin psikolojinizle bir bağı vardır. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Diyetisyenler için öncelik sağlıktır. Her diyetin aynı olduğunu sanılmaktadır ancak sandığımız şey aslında tek bir sağlıklı beslenme biçimi olmasıdır. Herkesin öğünleri ve miktarları tamamen kişinin kendine özgüdür çünkü hiç kimsenin diyeti bir başkasına uymaz, herkesin alması gereken kalori, olması gereken ağırlık, metabolizması hep farklıdır ve buna bazen hastalıklarda dahil olur.

Bu durumda farklı metabolizmalara, vücut tiplerine, ağırlık ve boylara nasıl tek tip diyetler çözüm olacaktır. En yanlış bilinen gerçeğe gelelim; diyet listesi, kesinlikle yasaklar listesi demek değildir! Diyet çeşitleri; yediklerinizin tamamıdır. Almanız gereken bir kalori var ve burada karbonhidrat, yağ ve proteinin dengeli bir şekilde dağılımı olmasıdır. Diğer bir yanlış ise de uzun süre aç kalıp vücudun depo yapmasına, normal beslenmeye dönüldüğünde deponun kiloya dökülmesine izin verilmesidir.

Diyette Önemli Olan Süreçtir

Yapılan yanlışların en önemlisi ise karbonhidratsız beslenme tipidir. Vücudumuzun her organı başka bir besinden faydalanmaktadır. Yoksa karbonhidrat olan, ağaçta oluşan, müthiş besin öğeleri içeren ‘meyve’ yaratılmış olur muydu?

Doğal olan her besin bizim kilomuz ve sağlığımız içindir. Hiçbir şey gereksiz yere var edilmemiştir. Bu besinden yararlanmadan kilo kaybı yaşar iseniz o da yara olarak döner çünkü acı çekerek kilo vermeyi ve vücudunuzu korumayı resmen reddediyorsunuz demektir. Vücudumuzun alması gereken en temel besin karbonhidrat iken ‘karbonhidratsız diyet’ diye beslenme biçimi türü üretiliyor. Bir ipucu; ‘ekmeksiz diyet kesinlikle olmaz’!. Vücut hiç yağ yakamaz. Tek besinli beslenme ise organ bozulmasına yol açmaktadır.

Bir Bak İstersen: Bir Ayda 10 KG Verdiren Diyet Nedir?

Suç karbonhidrat, protein, yağda değil, nasıl tüketeceğimizi bilmemektedir. Örneğin beyaz unu hayatınızdan çıkarın ama onun yerine tam buğday, tahıl unlarını getirin! Doğru beslenme için yalnızca beslenme uzmanlarına danışılması gerekmektedir. Şimdi hayatımızda yeni bir süreç başlatıp, ismi sağlıklı beslenme olarak diyet yapalım.

Unutmayalım ki; tek bir mucizevi besin, kilo verdiren çay, ilaç vs. kesinlikle yoktur, nasıl aldıysak öyle geri veririz. Sağlığımız bizim ellerimizde, mucizevi şeylerden medet ummayalım, kendi mucizemizi doğru adreslerde kendimize inancımız, sabrımız ve aklımızla devam edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir