Bir Gecede Mucizeler Yaratan Bal Nedir?

1-gecede-mucize -bal

Bir gecede mucizeler yaratan bal, cilt bakımı ve saçlar için birçok şekilde kullanabilmektedir. Hatta bal bir gecede mucizeler bile yaratmaktadır. Bakımlı ciltler ve güzel saçlar için sizlere vereceğimiz ipuçlarını bir deneyin deriz!!

Cildimiz için oldukça rahatlatıcı ve yumuşatıcı etkisi vardır. Bundan dolayı rahatsız olduğunuz ve kolayca tahriş olan bölgelerinize dilediğiniz gibi uygulayabilirsiniz.

Kurumuş Dudaklara Bal Sürün

Dudakların üstünde kalan ölü derileri güzelce temizleyelim. Daha sonra yatmadan evvel açıkta kalmış dudak derinizin üstüne balı sürün. Sabah uyandığınızda çok daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Bir Bak İstersen: Bir Ayda 10 KG Verdiren Diyet Nedir?

Kırılmış Saçlar İçin Birebir

Bir yemek kaşığı bal ile iki yemek kaşığı zeytin yağını karıştırarak saçların uçlarına sürelim. Kırık saçlarımızdan kurtulmak için uzun saçlara kıymaya gerek kalmayacak. Balın içinde yer alan iyileştirici kırılmış saçlar için kullanabiliriz.

Sivilcelerinizi de Yok Etmeye Yardımcı

Balın içinde anti bakteriyel özellikler yer alır. Böylece çıkmak üzere olan bir sivilceye engel olması başka çözümlere göre daha mümkün görülmektedir. Katkısız olan saf baldaki enzimler gözenekleri temiz tutarak ve cildi berraklaştırma etkisi vardır. Bir pamuk üzerine döktüğünüz balı gece boyunca istenmeyen kızarıklık ya da sivilcelerin üzerinde tutabilirsiniz.

Yumuşatıcı Etkisi de Var

Bal doğal bir yumuşatıcı görevi görür. Bu da demek oluyor ki havadan nemi çeker ve cildin en çok neme ihtiyaç duyduğu bölgede tutulduğundan emin olur. Katmanları ile nemi cildin içine hapseder. Böylelikle cildimiz ihtiyacı olan sıvıyı alarak yumuşamaya başlar. Rutin olarak kullandığınız kremin içine balı dökün ve gece yatmadan evvel uygulayın. Kızarıklıkları ve iltihapları da önleyecektir.

Saç Rengi İçin Bal

Balın içinde yer alan glikoz oksidaz enzimler oksijenli su üretilmesini sağlamaktadır. Bu durum da saçın renginin açılmasını yardımcı olur. Bir yemek kaşığı bal ile altı yemek kaşığı papatya çayını karıştıralım. Hazırlanan bu karışımı saçımıza sürün, eğer imkanınız varsa sprey kullanın. Bir havlu yardımı ile yatarken saçlarımız öylece bırakın ve sabah kalktığınızda ilk işimiz saçlarınızı durulamak olsun.

Bir Bak İstersen: Biberiye Çayı Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Mutlu ve sağlıklı saçlar için yukarıda belirttiğimiz bal tariflerini deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir