WBC Nedir? WBC Yüksekliği Nasıl Olmalıdır?

wbc-nedir

Kan tahlillerinde çokça karşımıza çıkan WBC terimi, kandaki akyuvarları veya farklı bir deyimle beyaz kan hücrelerini temsil etmektedir. (WBC) White Blood Cell kelimelerinin kısaltılmışıdır. Tıpta lökosit olarak da tabir edilir. Vücuttaki mikroplar ve toksinler ile savaşan bağışıklık sistemine ait bu hücreler, insan sağlığını koruma görevine sahiptir.

Kanda bulunan şekilli böcüklü elemanların yaklaşık % 1’lik payını oluşturan akyuvarlar, vücutta enfeksiyon şeklinde hızla çoğalır ve vücuda çeşitli yollardan gelen zehirli toksin, bakteri, virüs ve mantar gibi antijenleri tanıyıp yok eder. Savunma da en büyük rolü oynayan öge, normalde kan damarlarında yer alır. Fakat vücut için tehlike arz eden organizmaların varlığında, dokulara hemen ulaşabilmek adına dolaşım sisteminden çıkar ve ilgili yerdeki antijenleri yok eder.

Bir Bak İstersen: Biberiye Çayı Nedir?

WBC değeri, referans değerler ile karşılaştırılarak ölçülmektedir. Yapılan kan tahlili sonucunda, WBC yüksekliği ya da düşüklüğü görülebilir. Değerlerin düşük veya yüksek olması, tek başına bir anlam ifade etmiyor olsa da laboratuvar testi ile elde edilen kandaki düzey, farklı hastalıkların varlığı hakkında doktora bilgi sağlar. Hemogram veya diğer bir söyleyişle tam kan sayımı testi yaptıranların sıklıkla sorduğu, ” WBC değeri nedir? ya da ” WBC nedir, kaç olmalı? gibi soruları yanıtlamadan önce “Kanda WBC nedir?” sorusunu cevap vermeliyiz.

WBC Nedir?

Dolaşım sistemindeki en önemli parçalardan olan kan, hormonların taşınması, vücudun beslenmesi, asit baz, tuz ve su dengesinin korunmasında çok önemli bir rol alır. Kan, yaşamsal fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için vücut ısısının ideal seviyede kalmasını ve ısı dengesinin sağlar. Kanın içinde, dokulara oksijen taşıyan ve pıhtılaşmasını sağlayan hücrelerin yanı sıra iltihap hücrelerde yer alır.

Tüm bunların yanında kanda, kan plazmasının yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan fibrinojen yani kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinler, farklı yağ türleri, hormon, protein, enzim, molekül, şeker, mineral, metabolik artık, savunma sistemleri gibi birçok farklı madde de yer almaktadır. Kandaki iltihap hücreleri, tıpta lökosit ya da WBC olarak tanımlanmaktadır. Halk dilinde beyaz küre ya da akyuvar olarak bilinen bu hücreler, bağışıklık sisteminin, kale niteliğindeki önemli bir parçası konumundadır. Vücutta değişik reaksiyonlar görüldüğü zaman vücudun savunmasından sorumlu olan bu öge, hızlı bir savunma oluşturarak çoğunlukla hastalığın belirtileri başlamadan çoğalır ve harekete geçer.

Normal Değerleri Nedir?

WBC referans aralığı laboratuvarlara göre değişiklik gösteriyor olsa da genel olarak, 1 mcL kanda yaklaşık 4.000 – 10.000 mcL aralığında akyuvar hücresi bulunması normal kabul edilmektedir. Yeni doğanlarda Değerlerin yaklaşık 9.000 – 30.000 mcL aralığında, 2 yaşından küçük çocuklarda ise yaklaşık 6.200 – 17.000 mcL aralığında olması beklenmektedir.

Yüksekliği Nedir?

Sağlıklı bireylerin kan hücrelerin, 4.000 – 10.000 mcL WBC veya farklı bir söyleyişle lökosit yer alır. Gerçekleşen kan testi sonucunda değerin 10.000 mcL’den yüksek olması, yükseklik olarak belirlenir. Bu durum tıp teriminde lökositoz olarak tabir edilir.

Bir Bak İstersen: Pilav Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Enfeksiyon dışı enfeksiyonlara yol açan, romatizmal hastalıklar, iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları, dermatit deri iltihapları ve organ kanserleri, WBC değerinin yükselmesine sebep olur. Yüksekliğe sebep olan diğer etkenler şöyle sıralanır:

 • Lösemi,
 • Gebelik,
 • Kalp krizi.
 • Aşırı egzersiz,
 • Sigara kullanımı,
 • Kullanılan ilaçlar,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Anksiyete ve stres varlığı,
 • Kronik böbrek yetmezliği,
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları,
 • Miyeloproliferatif bozukluklar,
 • Dalağın alınmış olması (splenektomi),
 • Hemoliz olarak adlandırılan kan parçalanması hastalıkları

WBC Düşüklüğü Nedir?

Kan sayımı sonuçlarında WBC düşüklüğü tıpta lökopeni olarak tanımlanmaktadır. Birçok enfeksiyon, değerlerin yükselmesine neden olsa da kemik iliğini doğrudan etkileyen bazı rahatsızlıklar düşüklüğe sebep olur. Fakat bazı bakteriyel ve viral iltihaplar, bu değerin düşük çıkmasına da yol açabilmektedir.  

WBC değerlerinin düştüğünde bağışıklık sistemi sağlıklı bir şekilde görevini yapamadığından değerlerin normal aralığa yükseltilmesi oldukça önemlidir.

Mutlaka sağlık kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir